...

22.1.2017

Samsun’dan bu kez gönüllü kadınlar geçti….

Samsun’dan bu kez gönüllü kadınlar geçti….

Yasemin Çoban

13 Kasım 2015

Türkiye Aile Platformu (TÜRAP) tarafından 5’inci İl İstişare Grubu Toplantısı kapsamında, 7-8 Kasım’da Samsun’da “Mültecilerin Aile Kurumuna Etkileri” konulu toplantı düzenlendi.

Toplantıya Tügap, Aydost, Süreyyader, Ukteder, İzyad-t, Kadbir ,Oked, Özlenender, Hekva, İkadder, Aybuder, Akoder, Haydi Tut Elimi, İstanbul Müftülüğü, Hürder, Taim, Erkadın, Çogep, Haküdat ,Konya Gül Gençlik, Ordu Gülüistan, Akder, Koceli Kentin Kadınları Platformu.. gibi 100’e yakın sivil toplum Kuruluşu, Konya milletvekili, Aile Bakanlığı Müsteşarlığı gibi değerli katılımcılarla gerçekleşti.

Kadınlarla beraber az da olsa erkek stk temsilcileri de vardı. Aile kurumunun temsilcileri olarak beraber olmaktan memnun olduk.

 

Toplantıda “Mültecilerin Türk Aile Yapısına Etkileri, Yeni Sorun Alanları ve Çözüm Üretme Sürecinde Sivil Toplum Kuruluşlarının Rolü”, “Ülkemizdeki Sığınmacıların Karşılaştıkları Sosyal İçerikli Entegrasyon Sorunları ve Çözüm Önerileri”, “Mülteci, Yeniden Varolma Süreci” ve “Türkiye’deki Suriyeli Aileler” konularında sunumlar yapıldı.

2.5 milyon mültecinin bulunduğu ülkemizde bu konun tartışılmasına geç kaldı bile. Türap’ı bu konuyu gündeme getirdiği için tebrik ederiz..

Maalesef şu ana kadar hiçbir kurumun mültecilerin aile yapısına etkilerini içeren bir araştırma yapılmadığını yine bu toplantıda öğrenmiş olduk. Tabi araştırma yapılmadığı için de konuşmalarda bu konuyla ilgili derin ve istatiki bilgi sunulamadı. Dolayısiyle mültecilerle ilgili bilgiler verilmekle yetinildi çözüm önerileri sunulamadı.

Özellikle mülteci kadınların ikinci eş olarak alınması ailelerde büyük sıkıntı yarattığı sadece tecrübi bilgiye dayanarak anlatıldı. Basından okuduğumuz ve çevremizden duyduğumuz bilgiler hiç te iç açıcı değil ama ülkemiz insanı inancın da motivasyonuyla nerede bir Suriyeli görse neye ihtiyacı var diye yardım etmek istiyor.

Şahsen kendi çevremde hiçbir derneğe vakfa bağlı olmayan bir çok arkadaşım bireysel yardım yapıyor bir çok mülteciye.

Birinci gün sabah panel gerçekleşti. Öğlenden sonra Türap’a üye olmak isteyen kuruluşlar kendilerini tanıttı ve üye oylaması yapıldı.

Pazar günüde genel olark katılımcı kuruluşlara kendilerini tanıtacak kadar süre verilerek bilgilendirme yapıldı. Bende Akoder ve Hz.Fatıma Platformu’nu kısaca tanıttım.

 

 

 

Programa Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden aile ve aile bireylerine yönelik çalışan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve üyeleri katıldı. Toplantı, Hanımlar Yardımlaşma ve Kültür Derneği ve Dost Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği ev sahipliğinde, Samsun Büyükşehir Belediyesinin sponsor desteğiyle gerçekleşti.

 

Çoğu toplantılarda katılımcıları usandıran zaman mefumuna dikkat edilmemesi sanki bir adetmiş gibi düşünülür çoğu zaman. Oysa bu toplantıda katımcılara dağıtılan iki günlük program listesine neredeyse dakika dakika uyuldu. Organizasyonu en çok zamana dikkat edildiği için tebrik etmek gerekiyor. Zamana dikkat etmenin istenirse başarılmayacak bir şey olmadığına bu programda şahit olduk..

Yüzden fazla kadınla iki gün dolu dolu zaman geçirdik. Herkes bir birine kart broşür ve güler yüz dağıtmakla meşgul oldu. Kadınların çalışkanlığı üretkenliği dikkatlerden kaçmadı. Her yaştan her meslekten kadınların toplumun ihtiyaçlarına cevap veren çalışma içinde olmaları ülkemiz için çok önemli sanırım.

Eğitim çalışmasından yardım dağıtmaya, kadınların kapısına kadar mobil otobüs götürüp seminer vermekten, sanatsal eğitime, kadınları şehri gezdirmekten müzik eğitimine kadar bir çok dalda çalışan stk’lar içimizi ferahlattı.

Sivil toplum Kuruluşu perspektifi bir çok açıdan henüz gelişmemiş olsa da kadınların çalışkanlığına hayran kalmamak mümkün değil.

Bandırma Vapuru ve 19 Mayıs 1919 denince sanırım hepimizin aklına Samsun geliyordur. Bizde Bandırma Vapuru’nu merakla ve heyecanla gezdik.

Samsun’nun en önemli yemeği olarak çıtır çıtır pidesini ikram etiler. Birde simiti meşhurmuş. Şanı İstanbul simitlerine yetişmese de güzel simitler yedik.

Yumuşak ve ılık bir havada Hilal şeklinde yerleşmiş güzel bir şehir olan Samsun’da çalışkan, özverili ve üretken kadınlarla iki gün geçirmenin mutluluğu ile evlerimize döndük.

Samsunda bizi güler yüzle karşılayıp program hakkında bilgi veren ve toplantının sonuna kadar bizi yalnız bırakmayan değerli Dostder ve Hander gönüllülerine teşekkür ederiz. Ayrıca bizi hizmeti ve alçak gönüllüğü ile şaşırtan Samsun Belediye başkanı sekreterinin misafirlerle tek tek ilgilenip onlara her konuda hizmet yarışı içine girmesi bir kamu çalışanı olarak bizi fazlasıyla memnun etti.

Bir teşekkürde İstanbul Türap ekibine olmalı mutlaka..Sayın Piyale çitil, Funda Ozan, Şule hanım ve Fridevs Tavukçu’ya emeklerinden ötürü teşekkür ederiz…

Yasemin Çoban


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz