...

2.4.2014

Kadınlara karşı ayrımcılığa hayır! Nasıl ve hangi ilkelerle?

Kadınlara karşı ayrımcılığa hayır! Nasıl ve hangi ilkelerle?

Türkiye kadın politikaları gereği olarak, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından ilgili tarafların katılımı ile hazırlanan ve 2008 yılında yürürlüğe giren Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ulusal Eylem Planı (2008-2013)'nın uygulama süresinin tamamlanmasıyla kadınlara karşı ayrımcılığı ortadan kaldırmak ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin tüm kamu politikalarına dahil edilmesi için bir yol haritası geliştirmek,  2014-2018 dönemini kapsayacak olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ulusal Eylem Planını hazırlamak için çalıştaylar düzenlendi.

Güncelleme çalışmaları kapsamında, "Kadın ve Eğitim", "Kadın ve Sağlık", "Kadın ve Ekonomi", "Kadın ve Yoksulluk", "Kadın ve Çevre", "Kadın ve Medya", "Yetki ve Karar Alma Mekanizmalarında Kadın" ve "Türkiye'de Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi" olmak üzere sekiz farklı konu başlığında 1-2 Nisan 2014 tarihlerinde KSGM başkanlığında yapıldı.

 

Bu meyanda 2014-2018 Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ulusal Eylem Planı çalıştayına AKODER adına katıldım.

Bir çok akademisyen, sivil toplum örgütü temsilcisi, kamu ve yarı kamu kuruluşu temsilcileri kadınların Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda yapılması ve atılması gereken adımları önerdiler.

 

 Katılımcılar kadınların uğradığı ayrımcılığı ve bu alanlardaki konumlarını istatistiki verilerle  beraber  bilgi ve çalışmalarını paylaştı. Kadınların bu alanlarda erkeklerle eşit sayıda istihdam edilmeleri ve ayrımcılığa uğramamaları için yapılacak çalışmalar konusunda önerilerde bulunuldu.

Kadınlar kanunlarla korunduğu müddetçe  bu çalışmalar-toplantılar- bitmez. Tarih boyunca zayıflar, güçsüzler, engelliler, çocuklar ve maalesef KADINLAR bilge kişilerin sözleriyle veya kanunlarla korunmaya çalışılmıştır.

Kadınları  en çok koruyan sözlü yada yazılı kanun, İlahi olanıdır. Toplumları en çok etkileyen İlahi Kanunlar olmuştur .

Çağdaş yüzyılda insan hakları bağlamında, kadın haklarında ciddi koruma ve sitemli izlemeye alındı. Ne kadar başarılı veya ne kadar hakkaniyetli tartışmalı ama bir yerden başlamak gerektiği de bir gerçek.

 

Birlemiş Milletler bünyesinde hazırlanan Cedaw-kadınlara karşı her türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'ne Türkiye, 1985 yılında taraf olarak imza atmıştır..

Bu manada yükümlüklerini yerine getirmek için kendi çapında mücadele veren Türkiye son yıllarda daha iyiye gitmesine rağmen kadın hakları konusunda pek içi açıcı bir tablo çizemiyor.

Özellikle kadına şiddet ve kadınların öldürülmesi son derece kötü bir gösterge oluşturuyor.

 Medya ve Kadın çalıştayı kadınların medyanın her alında olduğu gibi yönetici konumunda sayılarının azlığından şikayet edildi.. Yükseltilmesi konusunda görüş ve öneriler sunuldu. Kota önerisi de bunlardan biri idi.

Akoder'in de yıllardır savunuculuğunu yaptığı medyanın kadını istismar etmesi ve kadının medyada bir meta olarak kullanmasının önlenmesi konusunda önerilerde bulundum.

Mart ayı bülten konumuzun TTNET reklamında kilolu kadınların aşağılanmasına tepki olarak yazıldığını belirttim.

http://akoder.net/akoderden-ttnete-ve-sahana-kinama/

Toplantıda dile getirilen İlginç önerilerden birkaçını sizinle paylaşmak istiyorum.

*Medya yöneticilerini ziyaret edip kadınların hakları konusunda hassas davranmaları konusunda işbirliğine davet etmek.

*Ayrımcılık sözlüğü oluşturmak.

*2020 yılını hedefleyerek kadına karşı ayrımcılığın önüne geçilebilmesi için eylem planı hazırlamak.

*Cinsiyet ayrımcılığı eğitimine kadın, erkek ve farklı cinsel eğilimleri de katılmalı.

*Ayrımcılıkla ilgili bilgi paylaşımı portalı kurulması.

*Rtük,  Btk çalışanlarına, İsmek kurslarında, MEB'e bağlı tüm eğitim kurumlarında, MEB'in kitaplarında bilgi ve görsellerin toplumsal cinsiyet eşitliği ilkelerine göre hazırlanması, Üniversite öğrencilerine, belediyelerin halka yönelik çalışmalarında, yerel medya çalışanlarına Toplumsal Cinsiyet Eğitimi verilmeli.

*Kadına karşı ayrımcılığı reddeden logoyu sadece Hollanda ve İrlanda kullanıyormuş. Bizim ülkemizde de bu uygulamanın olması önerildi.

*Reklamlar konusunda öz denetim yapan Reklam Özdenetim Kuruluşunun toplumsal cinsiyet eşitliği ilkesine göre müdahalede bulunması önerildi.

*STK'ların medya yapımlarını toplumsal cinsiyet eşitliği bakış acısıyla izleyip cinsiyetçi hak ihlallerinin kamuoyuna duyurulması önerildi.

 

"Kadına karşı her türlü ayrımcılığa son verilmeli" cümlesi tabi ki kadınların çok hoşuna giden bir cümle. Ancak bu ayrımcılığın hangi ilkelere göre yapıldığı önemli.

Şu anda uygulanmaya çalışılan bu eylem planları neredeyse tamamı batı tandanslı bilgi ve deneyimlerden yola çıkılarak uygulanmaya çalışılıyor. Tüm bu çalışmaların sonuçları tartışılmıyor. Ölçme değerlendirme yapılmıyor.

Bana göre kadınların ayrımcılığı noktasında başarılı alanlar olduğu gibi başarısız alanlarda mevcut. Boşanma oranların her  yıl yükselmesi, ailelerin dağılması, uyuşturucu yaşının 8 yaşına inmesi, kadına uygulanan şiddet ve öldürme vakalarının gün geçtikçe artması delillerden birkaçı olsa gerek.

Kadınlar yerel değerler göz ardı edilerek farklı ülkelerin-batı- değerleriyle ayrımcılıktan kurtulacağı hem zor hem de başarı oranı düşük.

Kadının aşağılanmadığı ve ayrımcılığa uğramadığı yerel değerlerden beslenen bir çalışmanın ülkemizde çok daha başarılı sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Kendi geleneğimizde, kültürümüzde ve değerlerimizde kadını önemseyen ve yücelten ilkelerin ön plana çıkartılması insanımıza daha kolay ve daha uygulanabilir geleceğine inanıyorum.

Tüm bu çekincelerime rağmen kadınların ayrımcılığı konusunun tartışılarak ve mücadele edilerek bir yere geleceğine de inananlardanım.

Yasemin Çoban

Akoder

 

7-04-2014


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz