...

21.11.2017

Gözümüzün Önünde Değişen Gerçekler...

Yasemin Çoban

2013'te vizyona giren  "Umudun Peşinde"  filmi, gerçek bir hayat hikâyesinden yola çıkılarak çekilmiş. 4 dalda Oscar'a aday gösterilmiş. Hikaye1950 yılında İrlanda'da geçiyor. 14 yaşında bir kız gayri meşru hamile kalıyor ve manastıra sığınarak tövbe ediyor. Manastırdaki rahibeler de çocuk doğunca  2-3 yaşına kadar manastırda büyütüp daha sonra bunun gibi çocukları yüksek ücretlerle başka ülkelere evlatlık olarak satıyorlar.

Manastır bu işi, annelere Tanrı'nın cezası olsun diye yapıyor. Annelerin bir daha çocuklarıyla karşılaşmamaları için her türlü tedbiri alıyor.

Mesela verilen adresleri gizliyor, hangi ülkeye verdiğini söylemiyor, yaşayıp yaşamadığını bildirmiyor vb.

Filmde, anne manastırdan ayrıldıktan sonra evlat hasreti yüreğini yakınca çocuğunu aramaya koyuluyor. Bu aramada bunu haber yapan bir gazeteci de eşlik ediyor kendisine.

Aramalar sonucu çocuğun Amerika'da olduğu anlaşılıyor ve anne gazeteciyle beraber Amerika'ya gidiyor. Verilen çocuk 52 yaşında yıl 1997 ama çocuk 50 yaşında iken 1995'te aidsten öldüğü bilgisine ulaşılıyor.

Çocuğu büyüten aile bulunuyor ve beraber büyüdüğü kız kardeşinden kendisiyle ilgi bilgi alınıyor. Çocuğun üvey babasının kötü biri olduğu anlatılıyor. Ama hukuk eğitimi aldığı ve Beyaz Saray'da Ronald Reagan ve Baba Bush'un hukuk danışmanlığını yaptığını anlatıyor ama uzun yıllardan beri görüşmediklerini de ekliyor kızkardeşi...

Anne, oğlunun beraber çalıştığı kız arkadaşına ulaşıyor ve ondan oğlunun yaşamı ile ilgili bilgiler alıyor. Oğlum evli miydi, çocukları var mıydı diye sorunca kız arkadaşı, "Oğlunuz homoseksüeldi, hiç evlenmedi ve çocukları olmadı." diyor.

İş arkadaşı olan kız, "Cumhuriyetçiler homoseksüelleri kabul etmedikleri, meşru görmedikleri için birçok toplantıya ben ona eşlik ederdim." diyor.  1997'de bunlar söylenmiş ve 2013'te filme konu olmuş.

Bir çok okuyucu bilir ki; şu an homoseksüellik Amerika'da serbest ve Beyaz Saray  homoseksüel evliliklerin yasallaşma kararı sonrası gökkuşağı renklerine büründü... Bu serbesiyet 2015 yılında oldu.  İşte tüm bunlar hepimizin gözü önünde oldu...

Homoseksüellik hemen hemen tüm inançlarda meşru/doğal/normal kabul edilmiyor ama aynı zamanda her geçen gün ülkeler bazında meşrulaşmaya da devam ediyor.

Bunun en önemli sebebi, homoseksüellerin güçlü lobileri ve bıkmadan usanmadan hemen hemen her alanda yoğun mücadele vermeleri. Bu mücadelede en büyük başarıları sinema alanında. Her karede her sahnede mesaj vererek bitmeyen meşrulaştırma çabaları... Kazandıkları başarı ve geldikleri nokta yine hepimizin gözünün önünde oldu.

Aids hastalığı ilk duyulduğunda, dünyada büyük ses getirmişti. Hollywood'un ünlü yıldızı Rock Hudson'un aidsten ölümüyle aids hastalığından, homoseksüellerin hastalığı olarak haberdar olduk.  Filmde de bu konu anne tarafından biraz da açık seçik olarak dile getiriliyor. Annenin, oğlunun ölümünü aidse, sebebini de homoseksüelliğe bağlaması gerçekten çok önemli. Maalesef son yıllarda aids hastalığı homoseksüel hastalığı olmaktan çıkarıldı. Basit bir kan hastalığı durumuna getirildi.

 

Homoseksüellerin sıkça kullandığı güzergahta eczanesi olan arkadaşım; bizden sürekli anüse sürmek için pomat alıyorlar, anüs mantarları hiç iyileşmiyor diye aktarmıştı....

Oysa film 2013 yapımı ama 1995'li yılları anlatan bu film gerçeğe vurgu yapmaktan kaçınmamış.

İnsanlara gerçekleri göstermek için sinema, dizi, reklam ve müzik sektörünün en kısa ve çabuk ulaşılacak yol olduğunu düşünüyorum. Bu alanda uzman ve ne yaptığını bilen insanların çoğalması umuduyla....

 

20.11.2017


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz