...

7.4.2017

Mafya; yasa dışı işlerle uğraşan, zor kullanarak birtakım gizli çıkarlar sağlayan, çoğunlukla gizli ve hiyerarşik teşkilatlanmaya dayalı örgüt ya da bu örgütün mensubu kişiler olarak tanımlanıyor. Kumar, uyuşturucu, kadın ticareti ve fuhuş, kaçakçılık, gasp ve adam öldürme, inşaat, fidyecilik gibi yasal ve yasa dışı sektörde faaliyet gösterebilir deniyor Vikipedi'de. Ekrandaki mafya dizileriyle uzaktan yakından alakası yok bu tanımlamanın! Mafya babaları ve üyeleri dünyanın en onurlu, en sadık, en şefkatli insanları olarak sunuluyor yerli dizilerde. Poyraz Karayel'de Bahri Umman uyuşturucu işine karşı çıkarak temize çekildi. Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'da silah kaçakçılığı yapan masa, terör örgütlerine silah satışı yapmayarak temiz mafya sınıfına dahil edildi. İçerde'de Celal Duman mafyaya dair tüm kirli işleri yapıyor ama sevdiklerine yufka yürekli ve sevecen olduğu için kirli mafya sınıfına dahil olmuyor. Kişinin sadece sevdiklerine iyi olması onu iyi yapmaya yetmez İçerde'de Füsun hanım tarafından tekrarlanan bir replik. Ama tüm mafya dizileri, mafya babalarının sevdiklerine karşı hassas sevecen olması mottosu üzerinden seyirci ile sağlıklı bir iletişim kurmayı başarıyor. Yapılan bütün kirli işler parantez içine alınıyor, adam öldürmek dahil!

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz örneğinden devam edersek, Hızır, ihanet ya da başka gerekçeyle sayısız kişinin infazına karar verdi, hatta kendisi kafalarına sıktı ama dünyanın en iyi mafya babası senaryonun iddiasına göre. Çünkü vatansever, çünkü terör örgütlerine silah satmıyor, çünkü masaya sadık, çünkü CIA'ye kafa tutuyor! Öyle bölümler oldu ki amaçlarına ulaşmak için onlarca kişiyi öldürdüler. Öldürülenler figüran kadrosundaydı, Civciv, Enişte ve İlyas özel hayatlarında eşlerine sadık sevecen kişilerdi, espriler havada uçuşarak insanları öldürdüler ama katil olarak algılanmadılar.

Sosyal medyada Hızır hakkında yapılan tek eleştiri karısı Meryem'e sadık olmaması, Nazlı ile gayri meşru ilişkisinden çocuk sahibi olmasıydı. Kocasını kimselerle paylaşamayan Meryem, Nazlı'yı tetikçiye öldürtmek istedi, tetikçi işi yarım bırakmasının cezasını canıyla ödedi ki ölüm emrini veren Meryem'di.

Kocam için, ailem için her şeyi göze alırımın mafya dizilerindeki karşılığı, öldürmek. Fakat nasıl oluyorsa tetiği çeken ya da azmettiren Hızırbeyli ailesine mensup olduğunda katil olarak algılanmıyor. Senaryonun başarısı deyip geçmeli mi yoksa seyircilerin manipülasyona bu kadar açık olmasından endişe mi etmeli!

Hızır'ın tek kusuru karısına ihanet etmesi, dizideki tek fazlalık da Nazlı olarak algılanınca, Nazlı uzaklara gönderilerek hikaye dışı kaldı. Hızır'ın Meryem'den önceki sevdası Ceylan yanında 20 yaşındaki oğlu Hızır Ali ile çıkageldi. Yıllardır fırsat kollayan Ceylan, her türlü boşluğu Hızır'ı elde etmek için değerlendirmeye kalksa da, senaryo Hızır'a sadakat elbisesini biçtiğinden yan gözle dahi bakmıyor Hızır. Yıllardır unutulamayan Hızır, paylaşılamayan erkek olmanın tadını çıkarıyor.

Dizide erkekler fiziksel açıdan vasat bir görüntüye sahipken, kadınlar güzel ve alımlı. Civciv ve Enişte örneğinde olduğu gibi karılarına delicesine aşıklar ve sözlerinden çıkmıyorlar. Kadınların kocalarının tetikçi olduğunu bilmelerine rağmen bilmezden gelmeleri de ilginç bir detay. Alın teriyle evlerine ekmek götürüyormuş havasındalar tekmili birden.

Civciv ve karısı Ayşen uzun yıllardır çocuk özlemiyle yanıp tutuşan bir çiftti. Enişte ve Hatice'nin ise iki çocuğu vardı. İki kadın eş zamanlı hamile kaldı, yakın zamanlarda bebeklerini kucaklarına almaları beklenirken, trafik kazasında iki kadın da yaralandı ve doğum başladı. Ayşen'in bebeği öldü, Hatice'nin bebeği ise yaşadı. Bazılarına fedakarlık olarak gelen bir karar Hızır'ın onayıyla Enişte'nin dudaklarından döküldü. Enişte, lütuf göstererek bebeklerini Ayşen ve Civciv'e verdi, kendi bebeklerinin öldüğünü söyledi. Bebek Ayşen'i değil Hatice'yi emdi, Hatice'nin kucağında sakinleşti derken işin aslı ortaya çıktı. Ayşen ve Civciv kendilerinden saklanan bu gerçeğe tepki gösterdiler. Hızırbeyli ailesine göre yaptıkları nankörlüktü, bana sorarsanız ise insani bir tepkiydi. Ayşen bebeğini doğumda kaybettiğini öğrenseydi üzülecekti ama ilahi bir karar olduğu için kabullenmesi kolay olacaktı. İlahi kararın üzerini örten insani karar ise fedakarlık gibi lanse edilse de yalan, kandırmaca, acıma, bilumum negatif duyguyu içinde barındırdığından kabullenmesi oldukça zordu.

Hızır Civciv'i vurdu, ikiliyi evden kovdu. İstihbarat aileden dışlanan Civciv'i takibe aldığında, Hızır'ı haberdar ederek görüştü istihbaratla ve yanıltıcı bilgi verdi. İstihbarat bu sefer Ayşen'i ablukaya aldı, evlere verici yerleştirmediği takdirde ölümle tehdit etti. Ayşen vericileri yerleştirdi ama kısa sürede deşifre oldu. Kendi kararlarının Ayşen ve Civciv'de nasıl bir travma yaşattığını umursamayan Hızır, ihaneti affetmedi. Civciv önce Ayşen'i öldürdü, sonrasında ölümüne teslim oldu verilen karara.

Kader dediğimiz ilahi kararlar yaşanan keder yas sürecinden sonra kabullenilir; fani müdahalesi ise travmatik bir etki yarattığından kabullenmesi zor olduğu gibi işleri işinden çıkılmaz bir hale dönüştürür. Senaryo öylesine mafyatik bakış açısına teslim yazılıyor ki tek doğru Hızır olarak sunulduğundan aile içi ilişkilerdeki çatışmalardan kıssadan hisse çıkarmak mümkün olmuyor.    


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz