ÇOCUK YAYINCILIĞINDA  BİR  FECAAT
9.3.2018 12:27:00

 

AİLEYİ KORUMA VE DESTEKLEME DERNEĞİ                      9/3/2018

MART 2018 BASIN BÜLTENİ

KONU: ÇOCUK YAYINCILIĞINA ACİL ÖNLEM      

 

Çocuk istismarı olaylarının yoğunlaştığı, medyanın her gün yeni bir vakayla konuyu gündem ettiği bir süreç yaşıyoruz. Böyle bir süreçte aileler çocukları koruyup kollama adına birçok tedbir alıyor. Özellikle çocuklara uygun olmayan medya içerikleri ve yayınlar konusunda derneğimize ulaşan bazı aileler çocuk yayınlarındaki çocuk istismarına yol açan içeriklerden duydukları endişeleri ifade ediyorlar.

Çocuklar için çocuk kitabı hazırladığı iddiasında olan, 3 -4 yaşlarındaki masum çocukları travmaya sürükleyecek bazı yerli veya yabancı kaynaklı çocuk edebiyatı ürünleri bu konuda acilen harekete geçmeyi zorunlu kılmaktadır.

En son derneğimize ulaşan okul öncesi çağdaki çocuklara hitaben hazırlanan bir kitapta* spermin yolculuğunu en ince detayına kadar anlatan kitap bu konudaki başıboşluğun, çocuk edebiyatı alanının denetimsiz ve ilkesiz çalıştığının en bariz göstergesidir. Çocuk konusu hassas bir konudur, çocuk yayıncılığı da en az çocuk kadar hassas bir konu olmalıdır. Zira bir çocuğun bedenine ağır gelecek, ruh ve zihin dünyasını alt üst edecek zamansız verilen her bilgi çocuğun felaketidir.

Medyaya yansıdığı anda acilen toplatılan bazı kitaplar vardır. Pe ki bu ve benzeri kitaplar için yapılacak tek şey birilerinin medyada bu kitapları deşifre etmesi midir? Sineklerle boğuşmaktan yorulan anne babalar bataklık nasıl kurutulur sorusunu sormaktadır. Özellikle çocuk edebiyatı alanındaki çeviri bazı yabancı yayınların, pedagojik ilkelere uygunluk, kültüre ve değerlere uygunluk açısından bir kurulun komisyonun denetiminden geçmesi ülkemizdeki çocukların korunması ve sağlığı açısından hayatidir. Ailenin korunması, çocuğun korunması, sosyal devletin asli vazifesidir.

Bu konuda görev yapan kurumlar, ilgili bakanlıklar, kurullar hassasiyet gösterip ve çocuğun beden ve ruh dünyasına zarar veren tüm içeriklerle ilgili taraf olmalıdır. Herhangi bir uygunsuz yayınla karşılaştığında karşısında bunu iletecek muhatap bulamayan aileler bu konularda hassas stklar aracılığıyla sorunlarını çözme yoluna gitmektedirler. Çocukların bir nesne gibi öğütülmesine, masumiyetlerine zarar verilmesine yol açan her tür medya içeriğine ve yayına karşı önleyici çözümler üreten bir mekanizmayı kurmak en acil görevimizdir.

Bize ulaşan yayınla ilgili tüm ilgili kurumları göreve çağırıyoruz. 

 

*https://www.hepsiburada.com/ravensburger-maksi-bebekler-nereden-gelir-doris-rubel-p-HBV0000021V7Q?magaza=Myshop&wt_gl=cpc.nelk.kitap.pla&gclid=EAIaIQobChMI8fy2tYTf2QIVVl4ZCh1OnAR9EAQYASABEgIS4fD_BwE    

AKODER