28.3.2018 12:25:00

 

AKODER'DEN Böyle Ödev mi Olur Kitabına Tepki!

Mavibulut Yayınları'nın çıkardığı çocuk kitabındaki içerikte, çocukların popolarına korunmak için sarımsak tozu sürmesi şok etti

29 Mayıs 2016 Pazar 12:25AKODER'DEN Böyle Ödev mi Olur Kitabına Tepki!


 Çocuklarımızın okuma alışkanlığı kazanmasını çok önemseriz.  Okumayı sevdirmek için elimizden geleni yaparız. Eğitim sistemi toplumun okuma oranını yükseltme üzerine kurulmuştur.

 Peki yazarların kalitesi nasıl hiç düşündünüz mü? 

Onların ufkunu açacak, kelime dağarcığını geliştirecek, hayallerini zenginleştirecek,  çocukluğunu örselemeden  muhakemesini geliştirecek kaç yazarımız vardır ?

    Son yıllarda çocuk edebiyatı sahasında kalem oynatan yazar sayısı hayli artmış durumda.  Ancak bu artış maalesef  kalitede ki artış anlamına gelmiyor. Hatta tersine çocukluğa zarar veren, onları zihnen ve duygusal olarak zehirleyen bazı yazarlar sektörde kendine bir yer edinip, çok satan  olarak vasıflandırılabiliyor. Bir yazarın kitaplarının çok satanlar arasında yer almasında ana ölçütler nelerdir hiç düşündünüz mü?

Evet konu Böyle de Ödev mi Olur Kitabı!

 

Mavibulut Yayınları'nın çıkardığı, Fatih Erdoğan imzalı "Böyle de Ödev mi Olur" kitabında, çocukların kendilerini korumak için popolarına sarımsak tozu sürmesi tartışma yarattı. Milli Eğitim'de 2. ve 3. sınıflara okutulmak üzere önerilen söz konusu kitapta dikkat çeken ifadelerin yer aldığı görüldü. "Memo'nun hayatı ve eserleri" üst başlıklı kitapta "Pantolonunu sıyır", "Popo işte nesi ayıp", "elindeki tozu  güzelce yaydıra yaydıra popoma sürdü" şeklinde sözler yer alırken, çocukların kendilerini yanaklarına biber ve popolarına sarımsak sürerek koruduğu görüldü. 

Kitapta şu ifadeler yer aldı:

"-Pantolonumu sıyır!

-Ne?

-Pantolonumu sıyır!

Bu satırların çocuk olmakla, çocukları cinsel istismara karşı korumakla ilgisi nedir?

Bir soru daha aynı yazarın Kakalar  günü isimli kitabını çocuğunuza okutur musunuz?

Peki  bir çocuğun eteğini açıp poposunu göstermesini  ayrıntılı bir şekilde kitabına konu eden bir çocuk edebiyatı yazarı hakkında ne düşünürsünüz?  

Pantolonunu sıyır dediğin de, ama ayıp diyen çocuğa, popo işte, herkesin poposu var diye bir konuşma geçen bir kitap çocuk kitabı olabilir mi? Bu çocuk kitabı yazarının nasıl bir hayal dünyası vardır sizce? 

Üstelik kitabın içeriğinin basına yansıması üzerine yayınevinin yaptığı açıklamada (Mavibulut Yayınları) çocukların popolarına korunmak için sarımsak tozu sürmesinin savunulması nasıl bir akıl tutulmasıdır. 

AKODER olarak;

Çocuklar için  başta ebeveynler olmak üzere, tüm eğitimcileri, çocuk edebiyatı yazarlarını  ve toplumun huzurunu ve geleceğini önemseyen tüm kurumları bu konuda hassas  davranmaya davet ediyoruz.