AKODER görüş verdi....Boşanmaya odaklı yasa...
21.11.2017 15:27:00

Yuvadan uzaklaştırma

Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde hayata geçirilen 6284 Sayılı Kanun ile aile yapımızın ve geleneklerimizin altı oyulmaya devam ediliyor. Batı'dan ısmarlama bu kanun, adeta barışmak isteyen çiftlere dahi ceza yağdırıyor.

AİLE İÇİ DAYANIŞMA GÜÇLENDİRİLMELİ

İstanbul Aile Danışmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Zafer Avcılar, "Aile bütünlüğünün korunması için aile danışmanlığı kurumunun güçlendirilmesi gerekir. Danışmanlar bu süreçlerde aktif olarak rol almalı. Hâkim uzaklaştırma verdiği süreçte danışmanlara görev vermeli ki, aile yeniden güçlenebilsin. Çiftler psiko-sosyal destek almalı" dedi.

* Hiçbir şiddet içermeyen ufak bir tartışmada, inceleme yapılmadan 6 ay uzaklaştırma cezası alan çift, tekrar konuşmak için bir araya geldiklerinde 10 günlük hapis cezasına çarptırıldı.

* Hanımı için hediye yaptırarak uzlaşmaya giden eş gözaltına alınarak 6284 nedeni ile zorlama hapsine maruz kaldı.

 

6284 SAYILI YASA BOŞANMAYA ODAKLI

Aileyi Koruma ve Destekleme Derneği Başkan Yardımcısı Yasemin Çoban, "Bu yasa Türkiye'ye göre hazırlanmış bir yasa değil. Avrupa'ya uygun olabilir. Her ülkenin kendi sorunlarına, kendi iç dinamiklerine, ilkelerine göre çözüm bulunur. Aile yapımıza uygun bir yasa değil. Bizim aile yapımız büyüklerin yönlendirdiği, akrabaların, arkadaşların, dostların yardımcı olduğu bir yapı. Batı'da sadece kurumlar sorun çözücü" dedi.

İslam dininin en hassas olduğu konuların başında gelen ve toplumsal ahlakın önemli yapı taşlarından biri olan aile kurumunun dibine, Avrupa Birliği uğruna getirilen 6284 sayılı kanunla adeta dinamit koyuldu. Toplumumuzu, Batı toplumlarından ayıran en önemli unsur olan güçlü aile yapısı, AB uğruna yok edilmek isteniyor. Uyum yasaları sebebiyle hayata geçirilen bu kanun, 2012 yılından bu yana birçok yuvayı da dağıtmış durumda.

 

"UZAKLAŞTIRMA KARARIYLA HERKES KENDİ DÜNYASINA GİDİYOR"

İstanbul Aile Danışmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Zafer Avcılar, Milli Gazete'ye yaptığı açıklamada aileye rehabilitasyon desteği yapılmadığını ve bunun kanundaki boşluk olduğunu söyledi. Avcılar, "Aile bütünlüğünün korunması için aile danışmanlığı kurumunun güçlendirilmesi gerekir. Danışmanlar bu süreçlerde aktif olarak rol almalı. Hâkim uzaklaştırma verdiği süreçte danışmanlara görev vermeli ki aile yeniden güçlenebilsin. Uzaklaştırma veriliyor, herkes kendi dünyasına gidiyor ve boşanma oluyor. Bana göre boşluk burada. Ek bir karara ihtiyaç var. Çiftler psiko-sosyal destek almalı." ifadelerini kullandı.

 

"BU YASA BOŞANMAYA ODAKLI"

Aileyi Koruma ve Destekleme Derneği Başkan Yönetim kurulu üyesi Yasemin Çoban, gazetemize yaptığı açıklamada yasanın Türkiye'ye uygun olmadığını belirterek, "Bu yasa Türkiye'ye göre hazırlanmış bir yasa değil. Avrupa'ya uygun olabilir. Her ülkenin kendi sorunlarına kendi iç dinamiklerine, ilkelerine göre çözüm bulunur. Bizim aile yapımıza uygun bir yasa değil. Bizim aile yapımız büyüklerin yönlendirdiği, akrabaların, arkadaşların dostların yardımcı olduğu bir yapı. Batı'da sadece kurumlar sorun çözücü." dedi. Çoban, "Hakimlerin verdiği uzaklaştırma cezası aileyi olumsuz etkiliyor. Bizim yapımıza göre akrabalar, dostlar, arkadaşlar devreye girer çoğunlukla sorun çözülür, evlilik devam eder. Fakat kanunda bu ara çözüm yolu yok. Bu yasa daha çok boşanmaya odaklı. Aileler boşanmaya değil barışmaya, çözüme odaklı yollara yönlendirilmeli. Kadın cinayetleri bu yasaya doğrudan sebep olarak gösterilmemeli. Eşlerini öldüren erkekler genellikle ruhsal sorunları olan, uyuşturucu veya alkol bağımlısı olan erkekler. Bu sorunlar çözülmeden cinayetler de önlenemez. Yasa da önleyemedi zaten." diye konuştu.

 

Hiçbir şiddet içermeyen ufak bir tartışmada, inceleme yapılmadan 6 ay uzaklaştırma cezası alan çift, tekrar konuşmak için bir araya geldiklerinde 10 günlük hapis cezasına çarptırıldılar.

Uzaklaştırma cezası alan kişi, eşine barışma niyetiyle çiçek göndermek istedi fakat kanuna takıldı ve kişiye, herhangi bir şekilde iletişim kurmasının yasak olduğu belirtildi.

Hanımı için hediye yaptırarak uzlaşmaya giden eş gözaltına alınarak 6284 nedeni ile zorlama hapsine maruz kaldı.

Eşi ile barışmak isteyen kişi iletişim kurduğu gerekçesi ile 6284 kanunun dayatmasıyla gözaltı muamelesine maruz kaldı.

* Uzaklaştırma cezası alan kişi, eşine barışma niyetiyle çiçek göndermek istedi fakat kanuna takıldı ve kişiye, herhangi bir şekilde iletişim kurmasının yasak olduğu belirtildi.

* Eşi ile barışmak isteyen kişi iletişim kurduğu gerekçesi ile 6284 Sayılı Kanun'un dayatmasıyla gözaltı muamelesine maruz kaldı.

Milli gazete