AKODER EKİM 2016 BASIN BÜLTENİ  Konu: IRMAK VAKASI
21.2.2017 08:28:00

Ekranlara yansımasıyla gündeme gelen, günlerdir herkesin yüksek sesle birbirine anlatıp öfkelendiği, bir sohbet malzemesine dönüşen IRMAK isimli yavrunun başına gelenler üzerinden bir kez daha düşünmeliyiz olanları ve medyanın olayı aktarma biçimini.

Ülkemizde kan donduran bir çok olay, farklı medya ortamlarından sürekli zihnimize akıyor. Bu akışın, bunlardan haberdar edilme şeklinin topluma yansıması, sorunun çözümüne ve tekrarlanmamasına etkisini ve ne kadar fayda sağladığını düşünmek zorundayız.

Kendini koruyamayacak kadar küçük, savunmasız bir yavrucak; dengesiz, sapık ve problem yumağı içinde kendini kaybetmiş sorunlarını çözemeyen bir yetişkin tarafından, kontrol çıkmış bir hayvanın vahşiliğinde bir davranışa maruz kalmıştır. Ancak medyanın etki gücü düşünüldüğünde bu sadece o küçük yavrunun maruz kaldığı bir vahşet değildir. Toplumun tamamına etki eden bir vahşettir.

Buna benzer her bir olaydan sonra babana bile güvenmeyeceksin tarzı bir ruh haline bürünen, batsın bu dünya diyen insanlar için ne tavsiye edilecek, insanın insanı kurdu olmaması için ne yapılacak düşünülmelidir.

Bu olayın ve medya da sunulma şeklinin birçok yönüyle değerlendirilmesi gerekir:

1.Çocukların fiziksel, duygusal ve zihinsel durumlarına etkisi.

2.Toplumsal ruh halimize etkisi,

3.Adaletin tecellisine etkisi,

4.İnsan yetiştirme ve inşa süreçlerimize etkisi,

5.Sorunun çözümüne ve tekrar yaşanmamasına etkisi,

6.Suça meyilli kişilere etkisi.

AKODER olarak soruyoruz?

Bir kötülüğün dilden dile yayılması ve her ortamda tüm ayrıntısıyla konuşulması adalete hizmet eder mi?

Şiddetin, vahşetin pornografisi, reytinge kurban giden mağdurlar, popülerleşen sapıklar ve kotu dünya sendromunun topluma yansımalarından nasıl bir fayda elde ederiz?

Adalet vicdanları teskin ettiği, vahşetin tekrarını engellediği, toplumda iyilik duygusuna katkı yaptığında adalet olur.

AKODER(AİLEYİ KORUMA VE DESTEKLEME DERNEĞİ)